Muzeum Śremskie ul.A.Mickiewicza 89   63-100 Śrem tel/fax: (0-61) 28-359-38   e-mail:muzeum@srem.pl

 
 

 

   

 

 

               SENTYMENTY

 

  Pomysł spotkań „SENTYMENTY” zrodził się podczas lektury wspomnień Marcelego Szczęsnego publikowanych na łamach Głosu Śremskiego w latach 1985-1991 pod tyt. „Sentymenty”.

Pierwszy felieton ukazał się w marcowym nr „Głosu Śremskiego”, z 1985r. Kolejnych , autor dostarczał nam w prawie 40 odcinkach do 1992r.

Felietony wzbudziły podziw dla autora i wdzięczność, że ocala od zapomnienia najstarsze obrazy z życia miasta. Pisał je z potrzeby serca, z sentymentem.

 

         Obraz Śremu zmienia się nieuchronnie. Odchodzą lub odeszli ludzie, o których czyta się we wspomnieniach. Po latach z potocznego języka miasta znikło wiele pojęć

Pragniemy, aby niedzielne spotkanie pod hasłem SENTYMENTY stały się znakomitym źródłem wiedzy o życiu mieszkańców naszego miasta, a materiał zgromadzony podczas spotkań wytyczył drogę i dał wskazówki historykom, którzy zechcą w przyszłości  poszerzyć poruszane podczas wspomnień problemy i omówić w publikacjach historycznych.

         O mieście swojej młodości opowiadać będą mieszkańcy. Opowiadać będą systematycznie, po kolei, o każdym niemal domu, o jego mieszkańcach, niekiedy sięgając w dalszą przeszłość przywołując z pamięci, ze zbieranych przez lata źródeł: rodzinnych albumów, zapisanych pamiętników jak się zmieniało, piękniało nasze miasto; jak burzono stare i wznoszono nowe domy, place, parki. Wspominać będą ludzi i zdarzenia. Niekiedy znane powszechnie nazwiska i historyczne fakty, częściej sprawy niewielkie, prywatne i ludzi znanych tylko nielicznym lub nikomu dziś nie znanych – wiedząc, że to oni właśnie tworzyli niepowtarzalny charakter miasta, jego barwę i styl.

 

Spotkania odbywać się będą w ramach NIEDZIEL W MUZEUM przez okres całego 2005/2006 roku. W siedzibie Muzeum Śremskiego przy ul. Mickiewicza 89 z udziałem lokalnych mediów. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa w holu muzeum.

 

Pomysł i realizacja: 

SEKCJA WYSTAW I PUBLIKACJI Muzeum Śremskiego – Barbara Jahns

 

SENTYMENTY – KALENDARZ SPOTKAŃ:

 

I.      Z pamiętników lekarzy ( 12 marca 2006 )   wiecej >>>

 

  Przypomnienie o autorze ,,SENTYMENTÓW’’

 

     Redakcja ,,Gazety Śremskiej’’ wznawia w formie przedruków cykl  felietonów  p.t. ,,SENTYMENTY’’, które opublikowano na łamach miesięcznika ,,Głos Śremski’’  w latach 1985 – 1992. Przy tej okazji przypomnijmy sylwetkę ich autora - redaktora Marcelego Szczęsnego.   >>>

 

  - "Handlowe ulice."

  - "Knajpy i knajpki."

  - "Kolonialki."

  - "Kolorowe Jarmarki."

  - "Początki Śremskiego przemysłu." 

  - "O śremskich Żydach."